Vážení rodiče,děti

 

od 1. 3. přechází mateřská škola na formu off-line distanční výuky (do odvolání této situace). Výuka je ze zákona povinná pro předškolní děti, pro ostatní je dobrovolná.

I přes povinnost výuky si přejeme a je doporučeno, aby aktivity dělaly dětem i vám radost, aby trávily mnoho času venku, aby aktivity byly součástí vašeho domácího prostředí. Vneste aktivity do běžných činností, zazpívejte si při procházce, tvořte, začněte v přírodě.

Úkoly pro děti budeme vkládat na webové stránky každý den.  Prosíme o vytisknutí a plnění úkolů a zakládání do složek. Po znovuotevření školky předání pracovních listů p. učitelkám. Pracovní listy založíme do portfolia dítěte. Pro rodiče, kteří nemají možnost si kopírovat pracovní listy, mohou vyzvednout pracovní listy ve školce (po předchozí domluvě).

Pokud máte potřebu konzultace, pište své dotazy na mail mszelatovice@seznam.cz

Děkujeme a těšíme se na zprávy od vás.

Kolektiv školky

V dolní části této stránky naleznete další typy, jak se u předškolních dětí rozvíjejí  jednotlivé oblasti.


AKTIVITY PRO VŠECHNY DĚTI, KTERÉ JSOU DOMA

19. 4. - 23. 4 . 2021

DEN ZEMĚ

Milé děti, pokud doma chcete tvořit a procvičovat, můžete si vybrat z naší nabídky.

Tento týden bude na téma Den Země, který se slaví ve čtvrtek 22. dubna.

Proč slavíme den Země? Abychom si připomněli, že o naši planetu Zemi musíme pečovat, tedy třídit odpad, ochraňovat přírodu a chovat se zodpovědně, abychom měli Zemi pořád krásnou a přírodu plnou rostlin, zvířat a čisté vody.

 


STŘEDA 7. 4. 2021

Brzy půjdu k zápisu do školy

Milí předškoláci,

brzy půjdete k zápisu do školy. Připravili jsme si pro vás pár úkolů, abyste si vyzkoušeli, jak jste na školu připraveni.


ÚTERÝ 6. 4. 2021


VELIKONOČNÍ POMLÁZKA 29. 3. - 9. 4. 2021

Milé děti,

blíží se Velikonoce - svátky jara, oslavy nového života, a to už víme, že na jaře začíná růst nové rostliny, rodí a líná se nová mláďata. Na Velikonoce se lidé vždy chystají již týden před nimi.

Tento týden si s rodiči zopakujte dny v týdnu. Potom si s rodiči přečtěte, co obvykle dělá od Květné neděle do Velikonočního pondělí, a při tom si z přílohy můžete postupně plnit připravené úkoly.   Třeba si vytvořte velikonoční slepičku s kuřátkem nebo zajíčkův stojánek na vajíčko (viz příloha).

 

Tento týden tedy najdete všechny úkoly již dnes, tj. v pondělí, a můžete   si je plnit postupně.

Také se můžete zapojit do dělání výzdoby našeho stromečku „ Vajíčkovníku “, který je před naší školkou.

Pomůžeš nám Vajíčkovník vyzdobit? Popros rodiče, zda ti pomůžou vyfouknout vajíčko. Vajíčko můžete pěkně pomalovat. Potom otvory ve vajíčku protáhni kousek stužky a můžete svou kraslici zavěsit na stromek Vajíčkovník před školkou 😊 . Vyfoť se u stromečku a pošli nám fotku 😊 , budeme se moc těšit. To jsem zvědavá, kolik kraslic ozdobí náš velikonoční stromek!

vajíčkovník
Velikonoce.odt (1.83 MB)

 


PÁTEK 26. 3. 2021

Milé děti,

Čtení je prima, viďte! Dneska je na vás! :-) Vyberte si v pohádkové knížce jednu pohádku. Požádejte maminku, tatínku nebo sestřičku, bránu, kdo už umí číst, aby vám přečetli pohádku. Vystřihněte poslouchejte, protože až v pohádce zazvoní zvonec, pohádku namalujete. Můžete namalovat pohádkovou postavu z pohádky, nebo si můžete vytvořit malou pohádkovou knížku. V příloze najdete pohádku Tři prasátka. Můžete si ji nastříhat, seřadit správně jak jdou obrázky za sebou, vybarvit, nalepit na volné listy papíru a složitě jako knížku. Nebo si namalujte vlastní pohádku 😊

Pracovní listy zde:


ČTVRTEK 25. 3. 2021

Milé děti,

Sledujte si dnes s maminkou nebo tátou pohádku O Červené karkulce. Určitě zvládnete „číst“ obrázky. Pohádku najdete v samostatné příloze.

Pracovní listy zde:

 

Bonus: Papírové loutky


STŘEDA 24. 3. 2021

 

Milé děti,

Už víme, z čeho se kniha vyrábí. Kde si můžete knihy půjčit a jak zacházíme s knihami.

Pracovní listy zde:

PL- pohádkové.pdf (901.56 KB)

ÚTERÝ 23. 3. 2021

Milé děti,

Už víme, jak se knížka vyrábí, kdo to  je spisovatel, kdo to je ilustrátor. Víme, že knížka je plná písmen. Slova se skládají z písmen, a vy už některá písmenka poznáte. Včera jste jistě našli všechna písmenka K, k a jistě se vám podařilo poskládat písmenka do slov. Víte, že knížku si můžete koupit v obchodě nebo také vypůjčit v knihovně?

Pracovní listy zde:

Knihovna.docx (26.2 KB)

Bonus pro zájemce:


PONDĚLÍ 22. 3. 2021

Milé děti,

Všichni máte doma nějakou knížku, možná máte knížek plnou knihovnu. Víte ale, jak taková knížka vzniká? Kdo píše knihy? Kdo je maluje obrázky do knih? Podívej se na krátké video s šaškem Kostkáčem😊

Pracovní listy zde:


PÁTEK 19. 3. 2021

Milé děti,

Celý týden se dozvídáme o vodě, co vše voda umí, jaká je voda, proč vodu potřebujeme a že se voda má šetřit… určitě si vzpomínáte na příběh kapičky Karličky a můžete podle obrázku říct:

Co je to koloběh vody? Kde se voda bere?

Pracovní listy zde:

výtvarka.pdf (298.47 KB)

ČTVRTEK 18. 3. 2021

Milé děti,

víte, kde je voda jako čemu ji každý den potřebujeme? Potřebujeme ji pouze my lidé nebo někdo jiný? Nejprve se trochu rozhýbejte s básničkou a poté už soustředěně poslouchejte pohádku.

Pracovní listy zde:


STŘEDA 17. 3. 2021

Milé děti,

Dneska si zahrajeme sluchovou hru. Co všechno dělá voda? (teče, kape, šumí, prší, leje, šplouchá, žbluňká…)

Pracovní listy zde:


ÚTERÝ 16. 3. 2021

Milé děti,

Dneska si zahrajeme na výzkumníky! 😊 Vyzkoumejte, co plave na hladině vody jako loďka, co se potopí na dno nádoby jako kotva na dno moře.

Pracovní listy zde:


PONDĚLÍ 15. 3. 2021

Milé děti,

dnes tady máme příběh kapičky Karličky, soustředěně poslouchejte a prohlížejte si obrázky 😊

Pracovní listy zde: 


PÁTEK 12. 3. 2021

Dnes se trochu vrátíme k zimě a povíme si, kdo nebo co je Morena - (lidé jí říkají Smrtka, Morana, Mořena ...)

Pracovní listy zde: 

Pátek 12.3..docx (833.28 KB)

ČTVRTEK 11. 3. 2021

Milé děti, dneska si zkuste vytvořit papírové sněženky, které si pak vystavíme ve školce. Je to velmi snadné, všechny jste šikulky a určitě to zvládnete.

Pracovní listy zde: 


STŘEDA 10. 3. 2021

Dnešním úkolem bude procvičit si naši očičku, prstíky (správně držet tužku) a hlavičku (přemýšlet). Úkoly nám přineste do školy, až znovu a společně si zhodnotíme. Necháme na každého z vás, kolik úkolů zvládnete a budete chtít splnit .

Pracovní listy zde: 

Středa 10.3..docx (285.75 KB)

ÚTERÝ 9. 3. 2021

Milé děti, včera jste si povídali o tom, že nás opouští zima a postupně přichází jaro. Říkaly jste si, jaké má jarní znaky, jaký máme momentálně měsíc. Dnes na vás čeká rozcvička s říkankou. Pojďte si zacvičit a říkanku se naučit. Až se vrátíme do školky, řekneme si ji a zacvičíme všichni společně.

Pracovní listy zde: 


PONDĚLÍ 8. 3. 2021

Milé děti, jaro ťuká na dveře. Tento týden posíláme úkoly na rozpoznávání znaků jara, nezapomeňte jít do přírody a prožít radost z probouzející se přírody.

Pracovní listy zde: 


PÁTEK 5. 3. 2021

1)    Prohlédněte si s dětmi obrázky, jak trápí den v Mateřských školkách, povídejte si s nimi o tom, jak prožívejte oni, co je ve škole baví, co jim líbí, s čím si nejvíc hrají, kdo je jejich kamarád,… Nechte je prosím mluvit v celých větách.

2)    Můžete si s dětmi společně zacvičit Jógu - Pozdrav slunci (dle obrazových příloh).

3)    Poslechněte si písničku Jaromíra Nohavici - Voláme sluníčko, haló, haló… Pokud vám líbí, můžete si ji i zazpívat a naučit se ji.

https://www.youtube.com/watch?v=TM8uEiY0LzU

text:

Voláme sluníčko
Hudba: Jaromír Nohavica, Josef Streichl

Voláme sluníčko
haló haló
tepla je na světě
málo málo
vylezeme a rozjíždíme
mraky mraky
a já ti pomůžu
taky hmm

Voláme skřivane
haló haló
písní je na světě
málo málo
přileť a zazpívej
pro mě pro mě
žijící přec v jednom
domě hmm

Voláme člověíčku
haló haló
lásky je na světě
málo málo málo

4)    Obrázek děti vybarví a vystřihnou (s domečky můžete pomoci, kruh zvládnou sami). Pak dílko prosím společně zkompletujte a můžete se těšit z noční a denní vesničky.

5)    Za odměnu můžete sledovat video (díl NOC), kde si zopakovat celotýdenní povídání a dozvít se i něco navíc:

https://decko.ceskatelevize.cz/ty-brdo

Pracovní listy zde: 

 


ČTVRTEK 4. 3. 2021

1)     Pracovní seznam - protiklady.

S dětmi si popovídejte, co to protiklady jsou. Následně můžete slova vyslabikovat, popřípadě určit určité počátečním písmenem slovo začíná. Pak obrázky podle pokynů spojí a mohou si je barevně vymalovat.

Den - noc

Světlo - tma

Dlouhý - krátký

Nahoře - dole

Vysoký - nízký

Smutný - veselý

Velký - malý

2)     Dokresli správně sudoku.

 

Pracovní listy zde: 

Protiklady.docx (143.52 KB)

STŘEDA 3. 3. 2021

1)    Počítejte dětskou pohádku od Michala Černíka - Proč se střídá den a noc:

PROČ SE STŘÍDÁ DEN A NOC

Michal Černík

Teď se tě zeptám: Proč se střídá den a noc? Aha, víš jen, že ráno vyjde slunce a je den, a když večer zapadne slunce, je noc. Stejně tak se odedávna sami sebe ptali lidé, a věděli toho stejně tolik jako ty. Proč nepřišli na nic jiného. Strašně dlouho si myslí, že Země je stejná. Jako deska stolu. Mysleli si, že se slunce opravdu překonává přes oblohu a zapadne za hory nebo za obzor a je noc. Jenomže vyberte hvězdáře, kteří pozorovali slunce a hvězdy, začali tvrdit, že to je úplně jinak. Že slunce nikam nechodí, stojí a je mnohokrát větší než Země a svítí pořád. A naše Země je kulatá a točí se kolem dokola jako baletka na špičce jedné nohy. Dokonce ji začíná říkat zeměkoule. Na té části zeměkoule, která je právě nasvícená sluncem, je den a lidé potřebují obědvají. A na té druhé půdě zeměkoule, kam slunce nesvítí, je stín, a to je noc a lidé spí. Jak se Země točí, její nasvícená strana se zase dostane do stínu. A ta, co byla ve stínu, se nastaví slunci a je tam den. Než se zeměkoule jednou otočí, uplyne 24 hodin. Přesně tolik hodin je dlouhý jeden den. Tak je tomu odedávna, kdy tu na Zemi ještě nebyl ani živáček, tak tomu bude navždycky. A nikdo na tam nic nezmění.

(Malovaný svět a já ho chci uvidět)

2)    Nechte děti podle vašich fantazií nakreslit, jak si vytvořit planetu Zemi.

3)    Poslechněte si písničku Pavla Nováka - Pro slepičí kvoč. Pokud se dětem písnička zalíbí, můžete se ji naučit:

 

text:

Zajíc to je dokonalý závodník
želva leze postupně jak šnek
ježek v zimě vytrvale spí mnoho dní
myši mají rády sýr a špek
Hroch lítat neumí chroust mladé nekrmí
rybám není dobře na suchu
myš nemá parohy had je zas beznohý
mouchy bzučí všude ve vzduchu
Pro proč proč pro slepičí kvoč

proč stále střídat noc a den
proč proč proč slepí kvoč
kdo to všechno nezná musí z kola ven
Ryby umí dýchat žábry ve vodě
jelen sráží o strom parohy
had se svleče ze své kůže sám v pohodě
stonožka je poutník stonohý
Hroch lítat neumí chroust mladé nekrmí
rybám Není dobře na suchu
myš Nemá parohy HAD JE zas beznohý
Mouchy bzučí Všude ve VZDUCHU
pro Proč Proč pro Slepičí kvoč
Proč Stále střídat noc doupě
Proč Proč Proč Slepičí kvoč
kdo to Všechno nezná musí z kola ven

1)    Pracovní seznam: bylo bych ráda, kdyby si si děti procvičily pojmy před, za, vpravo, vlevo . Pozorně si prohlédněte první řádek, slouží jako vzor pro řádky ostatní. Ptejte se dětí, který symbol je hned vedle hvězdičky, co se nachází před měsícem,… Správné symboly dětí zakrývají do volných políček.

2)    Dětem můžeme celotýdenní povídání připomenout i toto video pohádkou:

 

 

Pracovní listy zde: 


ÚTERÝ 2. 3. 2021

1)    Vyprávějte si nad obrázky, co dělá chlapec ráno, dopoledne, odpoledne a večer. Dbejte na to, aby děti mluvily v celých větách.

Říká v současném čase , co ráno (v poledne, večer) právě dělá svou kamarádku (ještě může fungovat předvádět pantomimicky).

Následně může příběh převyprávět, JAK Ho vidělo Sluníčko (minulý čas).

 

2)    Necháme děti povyprávět, jak vypadá: Můj den od rána do večera - co dělám, co se děje ráno, v poledne, večer, v noci. Zkoušíme odlišit všední dny a víkendy, opakovat, jak se dny v týdnu jmenují, jak se jdou po sobě roční období.

 

3)    Pracovní seznam: Spojte denní aktivity se sluníčkem, večerní s měsíčkem. Obrázek hezky barevně vymalujte, snažte se nepřetahovat.

Pracovní listy zde: 

 


PONDĚLÍ 1. 3. 2021

1)  Dětem může celotýdenní povídání přiblížit video pohádkou „Země patří Luně“. Prosím díl z 26.2.2021:

       https://decko.ceskatelevize.cz/zeme-patri-lune

2)  Podle obrázků pověz rodičů, proč se střídá den a noc - prosím, pokud možná, nechci mluvit děti samostatně a celých větách.

Nápověda pro rodiče: Proč je na Zemi ve dne světlo v noci tma? Země kromě otáčení kolem své osy obíhá kolem Slunce. Proto je část Země vystavená slunečnímu světu (den) a další část je ve stínu (noc). Protože se Země stále otáčí, střídá se den a noc. Východ Slunce označuje začátek dne, západ slunce znamená příchod noci. Země se otáčí kolem své osy a Slunce ji osvětluje. Ta polovina Země, která je Sluncem právě osvětlená, má den, na neosvětlenou stranu Země je noc.

3) Přihlášení nového pracovního listu (sluníčko s paprsky) děti obtáhnou přerušované čáry. Jednotlivé paprsky smí obtáhnout i několikrát.

Můžete motivovat básničkou procvičující řadové číslovky (1 - 10).

POJĎME VEN, DOKUD SLUNCE NEPÁLÍ

Pojďme ven, dokud slunce málo svítí,

pojďme ven, dokud nepálí.

Pojďme ven, už  první  paprsek cítím,

schovej se, ať tě nespálí!

Pojďme ven, dokud slunce málo svítí,

pojďme ven, dokud nepálí.

Pojďme ven, už  druhý  paprsek cítím,

schovej se, ať tě nespálí!

V dalších opakováních:… již třetí paprsek cítím, čtvrtý, pátý,… pokračujeme v číselné podobě až do desíti.

4)    Obrázek měsíce si děti vymalují podle svých fantazií, poté obrázek rozloží a znovu se pokusí jednotlivé části správně poskládat. Výsledné dílko samy nalepí.

Pracovní listy zde: 

Den a noc.pdf (168.46 KB)
slunce.docx (35.72 KB)


PÁTEK 26. 2. 2021

1) Vyjmenuješ všechny zvířátka z pohádky Rukavička? Umíš ji převyprávět?

2) V pracovním seznamu jsou zvířátka z pohádky Rukavička, rozstříhejte kartičky podle kouzla a přiřaďte stopy ke správnému zvířátku.

3) Grafomotorika - zamotej každou myšičku do klubíčka. Soustřeď se na správné držení pastelky a sezení

Bonus:

Pokud chceš, vystřihni si plášť hrací kostky, slep s pomocí mámy nebo táty a nakrm lesní zvířátka.

Bude potřebovat:

· Vytisknout pracovní seznam - graf a plášť kostky

· Knoflíky, nebo jiné drobné předměty

· Nůžky

· Lepidlo

Vytvořte kostku, dej si před sebou PL-graf a knoflíky a jiné kostky, podle toho, který zvířeček ti padne, přilož na graf k tomuto zvířátku jeden knoflík. Házej znovu.

Jaké zvíře má ještě větší zásobu?

Pracovní listy zde: 

grafomotorika.pdf (199.63 KB)

ČTVRTEK 25. 2. 2021

1)    Dneska děti v PL spojuje zvířecí zvíře s mláďaty. Věřím, že už pojmenujete všechna zvířata z lesa a najdete mláďátko zvládnou hravě. Můžete znovu procvičit vytisknout název zvířete. Kolikrát tleskneš? Jaká hláska je na začátku slova? Znáš jiné slovo, které začíná na jednu hlásku? Zeptejte se: jelen, medvěd, liška, zajíc, veverka ... jak bys jeden slovem pojmenoval tuto skupinu- odpověď: Zvířata 

 

2)    Druhý úkol se týká matematických předpokladů. Nejprve je potřeba rozložit obrázek na kartičky

     (předškoláci zvládnou sami 😊 . Děti vám určitě pojmenují všechny tvary. 

 

Dávejte dítěti zadání, jak kartičky třídit. V úvodu PL máte nápovědu. Děti mohou třídit podle různých kritérií:

podle velikosti, podle tvarů, podle barev. Těžší je třídění podle dvou kritérií např.: Malé bílé tvary, velké čtverce ...

 

Můžete zkusit také orientaci na ploše: vyskládejte do série několik tvarů a ptejte se co je první? kde je černý malý čtverec? Kde je malý bílý obdélník? Děti mají používat slova první, poslední, hned před, hned za, mezi.

       

 Pracovní listy zde: 


STŘEDA 24. 2. 2021

1) Poslechni si pohádku. Zimní pohádka Rukavička je o zvířatech, která se zabydlela v dědečkově rukavici. 

Ten ji ztratil, když šel s pejskem do lesa pro dříví. Jak to všechno dopadlo, si poslechni

 Pohádka „Rukavička“ - poslech pohádky, následná práce s pohádkou:       

2) Vybarvi zvířátka, potom vystřihni zvířátka podle černé linky - viz Pracovní seznam

3) Na druhý papír namaluj rukavici - palčák - můžeš vybít a nazdobit podle vlastního představení

 rukavice

4) Převyprávěj pohádku, potom zvířátka na rukavičku nalep

Pracovní listy zde: 


ÚTERÝ 23. 2. 2021

1) Přečti si s mámou nebo taťkou obrázkové čtení Tajemství dědy hajného. (Viz příloha)

2) Zkuste příběh podle obrázků povykládat.

3) PL - dokresli veverce zásoby na zimu, veverku vybarvi.

         Pracovní listy zde: 

       https://drive.google.com/drive/folders/1Y__yNUAuh-QUyg3URIfuL64p1-sRuyPi?usp=sharing

 


 

PONDĚLÍ 22. 2. 2021

Lesní zvířátka - hádanky

1) Poslechni si hádanky a zkus uhádnout lesní zvířátka. Poznáš všechna zvířata?

https://www.youtube.com/watch?v=jq0ifYqQyz8

2) Pracovní seznam (PL) - Najdi zvířátkům cestu - zvířátka vybarvi

3) Vytleskej jména zvířátka, řekni, kolik má slabik. Poznáš, na jakou hlásku začíná zvíře?

4) Trochu počítání: Spočítejte si zvířátko a do rámečku vedle zvířátka nakresli stejný počet teček (cvič.list)

 Pracovní listy zde: 

       https://drive.google.com/drive/folders/15B8prk5IisLyNkCGv8Da5C4wpViFcVml?usp=sharing 


Výukové materiály a online výuka:

https://www.vesela-chaloupka.cz/

https://www.vesela-chaloupka.cz/materialy/predskolaci-bez-zapisu-149/

https://www.predskolaci.cz/ke-stazeni

https://decko.ceskatelevize.cz/kouzelna-skolka

https://ucimesevenku.cz/skola-doma/

https://edu.ceskatelevize.cz/stupen-vzdelani/predskolni

https://decko.ceskatelevize.cz/logohratky

https://decko.ceskatelevize.cz/nenudim-se-doma/

https://www.snamitozvladnes.cz/index.php/ke-stazeni

https://www.myamos.cz/

 


děti u stolu